De Vallende Man

Locatie: De Duinhof IJmuiden

Home 9 Monumenten 9 De Vallende Man

Symboliek

‘De Vallende Man’ staat symbool voor iedereen die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft ingezet om Nederland te bevrijden en daarbij zijn doodgeschoten, geëxecuteerd, vermoord of gestorven in een van de concentratiekampen. Ook zij die omkwamen bij gevechten, door bombardementen of andere oorlogshandelingen worden geëerd.

 

‘De Vallende Man’ van de Rotterdamse beeldhouwer Cor van Kralingen staat ook op het militaire erehof op de Rotterdamse begraafplaats ‘Crooswijk’ en bij de Nederlandse oorlogsgraven op de gemeentelijke begraafplaats ‘Duinhof’ in IJmuiden. Ook bevindt het beeld zich op de Nederlandse erevelden in in Engeland (Mill Hill), Noorwegen (Oslo), Frankrijk (Orry-la-Ville), Oostenrijk (Salzburg) en op de in Duitsland gelegen erevelden te Frankfurt am Main, Hamburg en Hannover.

De geschiedenis

Het monument ‘De Vallende Man’ in IJmuiden (gemeente Velsen) is opgericht ter nagedachtenis aan alle Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen en in het bijzonder aan dertien IJmuiders die op begraafplaats ‘Duinhof’ ter aarde zijn besteld.

De namen van de dertien slachtoffers luiden:

J. Boszhard, 9 februari 1921 – 18 november 1944, P. Dekker, 18 mei 1921 – 13 november 1944, J. van Gelder, soldaat 1-I-34 R.I., 22 september 1902 – 20 mei 1940, A.A. Homburg, Bronzen Leeuw 2x 1e lt. Vl.M.L. ged. R.A.F., 12 juni 1917 – 1 april 1945, N.C. van Kampen, matroos 3e klasse KM, 28 januari 1923 – 12 mei 1940, W. Korteweg, matroos 2e plasse KM, 30 december 1915 – 13 mei 1940, A. Kraaijeveld, 2 april 1921 – 18 november 1944, J. Krijger, 26 januari 1904 – 10 juni 1940, W. Mathijssen, ltz. 2e klasse KM, 1 april 1904 – 26 juni 1942, J. Rijnsburger, stoker 3e klasse KM, 20 januari 1922 – 13 mei 1940, B.M.J.J.F. Smulders, matroos 1e klasse KM, 26 december 1913 – 20 mei 1940, A. Stadt, kok 2e klasse KM, 21 januari 1910 – 13 mei 1940 en G.L. Wolf, soldaat 85 pel. Lu.Mitr., 21 november 1919 – 10 mei 1940.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog wilde de bezetter de zogeheten ‘Atlantik Wal’ aanleggen, waarbij de gehele westkust van Spanje tot aan de Noordkaap in staat van verdediging moest worden gebracht. Gezien zijn strategische ligging aan zee moest ook IJmuiden het ontgelden. Met een zware industrie als Hoogovens en de directe verbinding met Amsterdam was de havenplaats van groot belang. Om te voorkomen dat IJmuiden in geallieerde handen zou komen en de sluizen zouden worden vernield (wat zijn weerslag zou hebben op het achterland), bouwde de bezetter in de Heerenduinen geschutbunkers. Om dit te kunnen verwezenlijken, moest alle bebouwing tussen de bunkers en de doelen verdwijnen.

Oprichting

Het beeld is vervaardigd in 1954. Aanleiding voor oprichting was de herbegraving van de gesneuvelden en de opening van de begraafplaats.

Onthulling

Burgemeester mr. J.C. Bührmann heeft het monument onthuld op 15 februari 1963.

Vorm en materiaal

Het monument ‘De Vallende Man’  is een bronzen beeld van een naakte, achterovervallende mannenfiguur. Het beeld is geplaatst op een voetstuk. Het gedenkteken is ongeveer 2 meter hoog, 1 meter breed en 50 centimeter diep.